رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

نشست شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی - محتوای خبر

 

 

متن خبر

نشست شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان رضوی ، آیت الله سید احمد علم الهدی امروز در نشست شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی نشست شورای فرهنگ عمومی خراسان رضویافزود: فردوسی فیلسوف، عالم و حکیم بافضیلت بود اما سخنان و کلمات حکیمانه او مغفول واقع شده است؛ فردوسی در زمان زندگی اش مظلوم و غریب بود و بعد از مرگش این مظلومیت بیشتر شد.

او گفت: شخصیت و شاهنامه فردوسی باید به خوبی بازخوانی شود و همه ابعاد زندگی این حکیم مد نظر قرار گیرد.

امام جمعه مشهد افزود: شاهنامه کتاب تاریخ سلطنت و نظام شاهنشاهی نیست؛ این کتاب حماسی و آموزشی است که فردوسی در آن افرادی را که وجود خارجی نداشته اند به عنوان حماسه آفرین معرفی می کند و منظور فردوسی بخاطر علاقه به دین و کشور، ساختن یک جریان در زمان خود بوده در حالی که اکنون همه فکرها به سوی جنگها و آدمهایی که فردوسی در شاهنامه ذکر کرده معطوف شده است.

آیت الله سید احمد علم الهدی به ماموریت رضاخان مبنی بر تحریف این ذخیره فرهنگی اشاره کرد و گفت: رضاخان قصد داشت فردوسی را به عنوان مروج نظام شاهنشاهی و سلطنت معرفی کند در حالی که شخصیت فردوسی احیاگر شیعه است.

او گفت: باید کنگره های این حکیم بزرگ با حضور افراد متشخص و دانشمند از حوزه و دانشگاه برگزار شود نباید بزرگداشت حکیم فردوسی به نقالی محدود شود و یا اینکه هر فسق و فجوری را با نام جشنواره فردوسی انجام داد.

استاندار خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی فرصت بزرگی برای کشور برای نشر و گسترش فرهنگ فارسی است.

علیرضا رشیدیان افزود: با توجه به اینکه مشهد امسال به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزیده شده باید از این فرصت برای ارتباط بیشتر با کشورهای فارسی زبان استفاده شود.

او گفت: متاسفانه برخی قصد دارند روز بزرگداشت فردوسی را مساله امنیتی برای کشور جلوه دهند در حالی که بزرگداشت فردوسی تهدید نیست بلکه یک فرصت است.

25 اردیبهشت روز حکیم ابولقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی است.