سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

دفاع مقدس نقش به سزایی در بیمه کردن آینده کشور دارد. - تولیدات تلویزیون

 

 

برنامه های تلویزیون

دفاع مقدس نقش به سزایی در بیمه کردن آینده کشور دارد.

محسن نصرپور مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی به مناسبت هفته دفاع مقدس در پیامی، بر حفظ و پاسداشت ارزش های دفاع مقدس تاکید کرد

 
محسن نصرپور مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی به مناسبت هفته دفاع مقدس در پیامی، بر حفظ و پاسداشت ارزش های دفاع مقدس تاکید کرد
متن پیام به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
# فلسفه پاسداشت حماسه دفاع مقدس # 
1. ما ملزم به حفظ یاد و خاطره حماسه دفاع مقدس هستیم و این بیش از همه به سبب دینی است که شهدای این حماسه بزرگ و خانواده های آنها به گردن ما دارند.
2. گرامیداشت ایثارگری های دوران دفاع مقدس به ما در تقویت و تحکیم ارزشهای اسلام و انقلاب و همچنین در افزایش پیوندهای میان نسلهای گوناگون ، یاری می رساند و به دفاع مقدس می توان همچون گنجینه ای از ارزشهای معنوی نگریست.
3. دفاع مقدس نقش به سزایی در بیمه کردن آینده کشور داشته و از این منظر پشتوانه امنیت بین المللی میهن محسوب می شود.
4. این دفاع مقدس بود که انقلاب ما را به جهان صادر کرد و ملتهای آزادیخواه جهان را به در هم شکستن ابرقدرتها دلگرم ساخت. 
بنا به آنچه گفته شد، بر همه سازمانها و نهادها لازم است که هر چه بیشتر در بازگویی ارزشها و نشانه های دفاع مقدس بکوشند.
# عملکرد صدا و سیما در خصوص دفاع مقدس : 
صدا و سیما به عنوان فراگیرترین رسانه فرهنگی کشور، واجد رسالت عظیمی در انتقال ارزشهای دفاع مقدس است که می کوشد در چند محور به آن بپردازد: 
الف. ایام مناسبتی                 ب. ایام عادی
- در ایام مناسبتی مثل هفته دفاع مقدس ، هفته بسیج ، روز فتح خرمشهر به تولید و پخش انواع برنامه ها مثل مسابقات ، برنامه های گفتگو محور ، برنامه های مستند و گزارشی و فیلم و سریال و نیز سرودهای خاطره انگیز حماسی اقدام می شود.
- صدا و سیما در بزرگداشت خاطره دفاع مقدس تنها به ایام مناسبتی اکتفا نمی کند و اصولا تلاش می کند تا در همه اوقات ، روح دفاع مقدس و ارزشهای آن را در متن برنامه های خود ساری و جاری سازد. در این زمینه از جمله می توان به ساخت مستندهای فاخر و مستندهای گزارشی از زندگی شهدای دفاع مقدس و نیز تولید آثار داستانی و نمایشی در این خصوص اشاره کرد.
 # انتظارات اصحاب رسانه از نهادهای دیگر : 
واضح است که پرداختن به موضوعی چون دفاع مقدس را نمی توان تنها به اصحاب رسانه و صدا و سیما محول کرد. در پراکندن عطر دفاع مقدس در فضای جامعه همه سازمانها و نهادها ومردم  باید به یاری یکدیگر بشتابند و در یک برنامه ریزی منسجم ، هدفمند و درازمدت در اجرای این مهم بکوشند. به نظر میرسد که بطور مشخص ، اجرای پیشنهادات زیر می توانند در زنده نگهداشتن یاد و خاطره حماسه آفرینی های دفاع مقدس مثمرثمر باشد : 
1. احداث موزه دفاع مقدس در استان: این موزه می تواند دربرگیرنده آثار و علائم نقش آفرینی مردم خراسان در دوران دفاع مقدس باشد و مورد بازدید دائمی همه اقشار جامعه بخصوص نسل جوان ( دانش آموزان و دانشجویان ) قرار گیرد. بهتر است طراحی این موزه به گونه ای باشد که با آراستگی هرچه بیشتر در عین قابلیت تبدیل شدن به لوکیشن برخی از برنامه های مناسبتی صدا و سیما و سایر اصحاب رسانه را نیز داشته باشد. تاخیر در احداث این موزه تا کنون ، زیبنده استان خراسان رضوی نبوده است وضروری است مورد مطالبه جدی اصحاب رسانه باشد 
2. طراحی نمادهای زیبایی از دفاع مقدس و شهدای آن جهت نصب در میادین مهم مشهد مقدس و سایر شهرستانهای استان، به منظور یادبود ارزشهای حماسه دفاع مقدس ،  این علائم و نمادها می توانند به صورت های مختلف در برنامه های گوناگون اصحاب رسانه و بویژه صدا و سیما منعکس شود.
3. تشکیل کتابخانه و پژوهشکده تخصصی دفاع مقدس : این مرکز می تواند به صورت متمرکز در برگیرنده کلیه آثار مربوط به دفاع مقدس به ویژه آثار مرتبط با خراسان بزرگ  ( شامل شرح عملیات ها ، خاطرات رزمندگان ، وصیت نامه های شهدا – عکس های دوران دفاع مقدس و... ) باشد چنین مرکزی می تواند مورد مراجعه محققین و پژوهشگران و نخبگان به خصوص برنامه سازان صداوسیما و اصحاب رسانه قرارگیرد و نقش بارزی    در نگهداشت و نشر وقایع و رویدادهای دفاع مقدس داشته باشد.
4- انتشار فصلنامه تخصصی دفاع مقدس با محوریت نقش آفرینی های مردم شهیدپرور و انقلابی خراسان  ،  گفتنی است که انتشار چنین فصلنامه ای از سوی یکی از نهاد های مرتبط  در استان می تواند گام موثری در راستای استمرار بخشیدن به فعالیت های مربوط به  دفاع مقدس باشد.
5- برگزاری مسابقات ادبی در زمینه هایی چون شعر، مقاله و نویسندگی و نیز برپایی نمایشگاه های عکس و نقاشی و همچنین انتشار کتاب ها با طراحی زیبا و شکیل حاوی زندگی نامه شهدا و خاطرات رزمندگان و ایثارگران و آزادگان ، از جمله اقدامات دیگری است که می توان در جهت زنده نگه داشتن یاد و انتقال ارزشهای دفاع مقدس به آنها اشاره کرد.
6- استان خراسان رضوی به عنوان پایتخت معنوی ایران اسلامی ،ظرفیت های بی بدیلی در حوزه های دینی ، ارزشی ، انقلابی دارد با توجه به محدودیت های اصحاب رسانه و همچنین صداوسیما ، انتظار می رود مسئولین استان حمایت ها و پشتیبانی های لازم مادی ومعنوی  را در تولید           محتوای رسانه ای مثلاً تهیه و تولید آثار فاخر نمایشی (فیلم و سریال و مستند) با محوریت دفاع مقدس و شهدای استان از صداوسیما و سایر اصحاب رسانه بعمل آورند.
7- با توجه به شرایط امروزی جامعه و از طرفی ترویج روحیه جهادی ، انتظار می رود اصحاب رسانه استان با دوری از حاشیه ها و به عنوان یک مرجع قابل اتکا و تأثیرگذار در جامعه ، در بخش ترویج فرهنگ نورانی دفاع مقدس و دستاوردهای آن با هم افزایی و هماهنگ در بخش های تولیدی و محتوایی حضور و نمود فعال داشته باشند.
بدیهی است که فعالان نظام سلطه و تهاجم فرهنگی هر روز از بسترها و ابزارهای نوین                                                                   در این تهاجم و جنگ نرم و نفوذ استفاده می نمایند ، لذا با توجه به توان ارزشمند محتوایی و عملیاتی فعالان رسانه ای استان ، مهم است تا در حوزه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ، حضور پرمحتوا و فرهنگ ساز داشته و فعالیت لازم و مؤثر رسانه ای در این بخش ارائه نمایند.
والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته  
محسن نصرپور 
مدیرکل صدا وسیمای استان خراسان رضوی


پربازدیدترین های تلویزیون

جدیدترین تولیدات تلویزیون